کابل هالوژن فری چیست؟

5 months ago | مقالات

کابل هالوژن فری چیست؟

عناصری مانند فلوئور، کلر، برم، ید و استات هالوژن هستند و در هفتمین گروه اصلی جدول تناوبی عناصر ظاهر می شوند. آنها در بسیاری از ترکیبات شیمیایی، به عنوان مثال در پلی وینیل کلراید یافت می شوند. PVC همانطور که به اختصار شناخته می شود بسیار بادوام است و به همین دلیل در بسیاری از محصولات فنی و همچنین برای عایق کاری و مواد روکش در کابل ها استفاده می شود.

کلر و سایر هالوژن ها اغلب به عنوان مواد افزودنی برای بهبود حفاظت در برابر شعله گنجانده می شوند. اما این اقدام با در نظر گرفتن همه جوانب، کار کاملا درستی نیست. هالوژن ها برای سلامتی مضر هستند. به همین دلیل، پلاستیک‌هایی که هالوژن ندارند به طور فزاینده‌ای برای کابل‌ها استفاده می شوند.

معرفی کابل های بدون هالوژن

ترکیبات بدون هالوژن از دهه 1970 در تعدادی از کاربردها در صنعت کابل‌کشی استفاده شده است. سانحه‌های آتش سوزی بزرگ گواه خوبی برای استفاده از ترکیبات بدون هالوژن در کابل ها را افزایش داده است. در صورت آتش سوزی، هالوژن‌هایی که در مواد کابل ادغام می شوند آزاد می شوند و ممکن است توسط افراد استنشاق شوند.

یکی از حوادثی که در اینجا می شود ذکر کرد، رویدادها آتش سوزی در ایستگاه مترویی در لندن بود. در سال 1987، 32 نفر در جریان این فاجعه جان باختند. تحقیقات نشان داد که اکثر مرگ و میرها ناشی از گازهای سمی و دود استنشاق شده است. پس از این فاجعه، اجازه استفاده از کابل های هالوژن در سیستم متروی لندن ممنوع شد.در اثر بازتاب این حادثه، بسیاری از صنایع و ارگان‌ها دیگر تمایلی به استفاده از کابل‌های هالوژن دار نداشتند..

 

 

چرا کابل های بدون هالوژن برای حفاظت در برابر آتش مهم هستند؟

هالوژن‌ها می توانند به سلامت آسیب برسانند. این امر به ویژه هنگامی که پلاستیک‌های هالوژنه، به ویژه PVC، می‌سوزند، صادق است. در صورت بروز آتش سوزی، هالیدهای هیدروژن از پلاستیک آزاد می‌شوند. هالوژن ها با آب ترکیب می شوند( مانند آب خاموش کننده‌ای که توسط آتش نشانی یا مایعاتی که از غشاهای مخاطی استفاده می شود )و تشکیل اسید می دهند (کلر به اسید هیدروکلریک تبدیل می شود، فلوئور به اسید هیدروفلوئوریک بسیار خورنده تبدیل می شود).

علاوه بر این، مخلوطی از دیوکسین ها و سایر مواد شیمیایی بسیار سمی می تواند تشکیل شود که اگر وارد مجاری تنفسی شوند، می توانند  عاملی برای خفگی شوند. حتی اگر فردی از آتش‌سوزی جان سالم به در ببرد، سلامتی او می‌تواند برای همیشه آسیب ببیند. این مورد در مورد کابل های بدون هالوژن بسیار کمتر است.

برای حفاظت یکپارچه در برابر آتش، کابل‌ها باید دارای محافظت در برابر شعله و تولید دود کم باشند. محافظ شعله، احتراق و انتشار شعله را کند می کند و باعث می شود آتش به خودی خود خاموش شود و شعله ور نشود.

ایمنی در برابر آتش و محدودیت خسارت

در هنگام آتش سوزی، مواد حاوی هالوژن، گازهای خورنده و سمی منتشر می کنند. گازهای خورنده می توانند به تجهیزات (الکترونیکی) و موارد مشابه آسیب برسانند.

تمرکز اصلی بیشتر در مراکز ارتباطات و داده و سازمان های مخابراتی بود. در این مکان ها، تجهیزات گران قیمت با تکنولوژی بالا کار وجود دارد. گازهای سمی یک خطر بزرگ در فضاهای بسته هستند. مثالی از کینگز کراس یا فاجعه‌ای مشابه در سال 2003 در ایستگاه متروی کره جنوبی که در آن 120 نفر کشته شدند را در نظر بگیرید. گازهای سمی احتمال فرار را کاهش می دهد. پس از استنشاق، به سرعت بر بدن انسان تأثیر می‌گذارد و منجر به مرگ می شود

 

 

مزایای کابل هالوژن فری

اگر کابل‌های بدون هالوژن تحت حرارت شدید قرار بگیرند یا بسوزند، اسیدها یا گازهای خورنده کمتری که برای سلامتی مضر هستند، ساتع می‌کنند. به ویژه برای استفاده در ساختمان‌های عمومی، مراکز حمل و نقل یا به طور کلی در مواردی که آتش سوزی می‌تواند به شدت به افراد صدمه برساند یا به اموال آسیب بزند مناسب است. آنها چگالی گاز دود پایینی دارند، بنابراین دود کمتری تولید می‌کنند و یافتن راه‌های فرار را برای افراد گرفتار آسان‌تر می‌کنند.

حال نگاهی به کابل هالوژن فری لینکو می اندازیم.

تصاویر محصولات

این نوع کابل ها در برابر آتش مقاومت دارد و برای جلوگیری از خسارت زیاد در آتش سوزی ها به خاطر عدم دود هالوژن و دید داشتن در محیط آتش گرفته کاربرد دارد. در تاسیسات صنعتی و عمومی ، فروشگاه های بزرگ ، هتل ها ، مراکز کنترل ، ایستگاه قطارها، مترو ، فرودگاه ها ، مراکز کنترل وسیستم اعلام حریق قابل استفاده است.

از این نوع کابل مواد خورنده و گازهای سمی جدا نمی شود، انتشار آتش بسیار محدود می کند،دود بسیار کمی متصاعد می کند و بدون خود اشتعالی می باشد.

لایه های کابل:

Cu / xlpe / sc/Lszh

ساختار کابل:

هادی مس کلاس ۲ مطابق استاندارد  IEC 60228

نوار میکا

- عایق XLPE

- فیلر : مواد بدون هالوژن

- روکش : مواد بدون هالوژن و دیر گداز

ولتا نامی :

500 تا 300 ولت

استاندارد :

 IEC 60502-1 , IEC 60331

دامنه حرارتی:

   در حالت نصب تا C°-5

   حداکثر دمای هادی C°+90

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کابل هوشمند لینکو، مقاله زیر را مطالعه فرمایید.

کابل هوشمند (knx) چیست؟

همکاران ما در مجموعه آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشند.

02161926

Comments
  • 6 days ago
  • صمدبیگی
  سلام مطلب خوبی بود، ویدیو مرتبط هم در پیج بزارید
  • 6 days ago
  • نونگار
  سلام و عرض ادب خوشحالیم که دوست داشتین چشم

You can also comment your opinion about this content:

whatsapp